Schedule of Events

5:30 pm Social Hour – Cash Bar
6:30pm Welcome/Dean’s Report – Candy Dale, Dean

ACTLM DeanDistinguished Jurist Award Presentation
The Honorable Jill Flaskamp Halbrooks
Presented By Michael Bryant, Dean-Elect

6:45pm Dinner

Menu:   House Salad (Gem Lettuce, Radish, Carrot Ribbon, Red Wine Vinaigrette

Main Course:   Roasted Chicken Breast, Roasted Fingerling Potatoes, Grilled Asparagus with Lemon Zest

Dessert:  Flourless Chocolate Cake – Swiss Butter Cream, Cocoa (GF) and Coffee

 

7:30pm Dinner Speaker and CLE Presentation

“Lessons from the Murder of Jessica Ruszczyk: Legal and Otherwise”

Robert Bennett, Bennett & Gaskins, LLP

8:30pm New Business

By-Law Proposed Changes and Vote

Nominating Committee Report/Elections – Reed Mackenzie, Chair

ELECTION of Officers and Board Members

8:40pm Newly Elected Dean – Michael Bryant
Recognition of Outgoing Dean Candace Dale
Comments and Closing Remarks
8:45pm Adjournment

Event Cost

$50 ACTLM Members and guests
$100 Non Members

CLE Credits

Coming Soon
Event Registration

Price Breakdown:
Sub total:$0.00
Fees:$0.00
Total:$0.00
After completing the form, you will be directed to paypal to complete your payment.

Event Details
  • Date:
    November 14, 2019
  • Time:
    5:00 Social Hour/6:30 Dinner
  • Location:
    The Commodore - St. Paul
    79 Western Ave N, St Paul, MN 55102
Event Location
Member Attendees
  1. Ali Ploeger
  2. Bill Harper
  3. Bill Tilton
  4. Bob Christensen
  5. Bob King
  6. Brendan Tupa
  7. Bruce Candlin
  8. Bruce Candlin Guest
  9. Candace Dale
  10. Cindy Christensen (Guest)
  11. Cindy Tupa (guest)
  12. Cole Dixon
  13. David Hutchinson
  14. Dawn Yira
  15. Elizabeth Bryant
  16. Elliot Olson
  17. Howard Helgen
  18. James Dunn
  19. Janet Stellpflug
  20. Jennifer Kramer (Guest)
  21. Jim Lavoie
  22. Jim Lindell
  23. Jim Sherburne
  24. John Degnan
  25. John Fossum
  26. Joseph Crumley
  27. Mali Lind (Guest)
  28. Marc Manderscheid
  29. Mark Streed
  30. Markus Yira
  31. Mary Kane Crumley (guest)
  32. Matthew Steinbrink
  33. Mike Bryant
  34. Patrick Stoneking
  35. Patti Gabrielson (Guest)
  36. Reed Mackenzie
  37. Rick Lind
  38. Robert Espeset
  39. Roger Kramer
  40. Sam Edmunds
  41. Shari Crowe (Dunn Guest)
  42. Stacey Sever
  43. Stacy Sever
  44. Stephen Gabrielson
  45. Steve Rathke
  46. Steve Rufer
  47. Tom Gunderson (Stellpflug Guest)
  48. Valerie Sims
Guest Attendees
  1. Bob Bennett
  2. Flaskamp guest
  3. Flaskamp guest
  4. Judge Jill Flaskamp
  5. Kristi Paulson